home
aboutus
News
legends
strongmen
Arm Wrestling
Feats of strength
highland games
strongman
Hall of Fame
Shows & Bookings
gallery
Guestbook
Links
Contact us
 
hall of fame
Hall of Fame Strongman Results from 2000...


Category Strongman

Hall of Fame Strongman Results from 2000...
 

The Finn McCool Trophy is the most prestigious trophy in our Irish Strength Association. To win this trophy you need to be crowned Ireland's Strongest Man after completing qualification heats and a two day gruelling competition, it is undoubtedly the toughest trophy to win.

 

Finn McCool is the giant of Ireland, the biggest and strongest of all our Celt Legends and it is fitting that Ireland's Strongest Man Trophy is named after the great giant.

 

(Click here for the History of our Finn McCool)

 

 

 

Strongman Results

 

Ireland Strongest Man for the Finn McCool Trophy

 

2000 – Glenarm

1st Martin Campbell – Bushmills

2nd Mark Yates – Coleraine

3rd Francis Kirby

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2001 – Wicklow

1st Andrew Sheehan – Cork City

2nd Tom Mulholland – Augher

3rd M Campbell – Bushmills

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2002 – Ballymoney

1st Phil Porter - Maghera

2nd Martin Campbell – Bushmills

3rd Francis Kirby – Ballymoney

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2003 – Wicklow

1st Martin Campbell – Bushmills

2nd Rodney Fullerton – Dungannon

3rd Stephen Gracey – Gilford

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2004 – Bangor

1st Brian Irwin – Belfast

2nd Carl Waitoa – Waterford City

3rd Martin Campbell – Bushmills

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2005 – Belfast

1st Carl Waitoa – Waterford City

2nd Paul Roberts – New Ross

3rd Pat McNamara – Thurles

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2006 – Letterkenny

1st Dave Warner – Ballymoney

2nd Gary McKelvey – Ballymoney

3rd Nigel Troy – Thurles

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2007 –  Armagh

1st Dave Warner – Ballymoney

2nd Gary McKelvey – Ballymoney

3rd Brian McMullan – Coleraine

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2008 – Drogheda

1st Dave Warner – Ballymoney

2nd Gary McKelvey – Ballymoney

3rd James Fennelly – Kilkenny

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2009 - Lisburn

1st Dave Warner - Ballymoney

2nd James Fennelly - Kilkenny

3rd Eoin Shanahan - Thurles

Refereedy by Glenn Ross (NI)

 

2010 -

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Ulster’s Strongest Man for the Culcullan Warrior Prince Trophy

 

2001 – Bangor

1st Pat Deary – Maghera

2nd Sean Keeley – Coleraine

3rd Francis Kirby – Ballymoney

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2002 – Portrush

1st Francis Kirby – Ballymoney

2nd Phil Porter – Maghera

3rd Martin Campbell – Bushmills

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2003 – Carrickfergus

1st Francis Kirby – Ballymoney

2nd Rodney Fulerton – Dungannon

3rd Martin Campbell – Bushmills

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2004 – Carrickfergus

1st Brian Irwin – Belfast

2nd Stephen Gracey – Gilford

3rd Martin Tweedy – Belfast

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2005 – Carricukfergus

1st Brian Irwin – Belfast

2nd Francis Kirby – Ballymoney

3rd Stephen Gracey – Gilford

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2006 – Craigavon

1st Francis Kirby – Ballymoney

2nd Dave Warner – Ballymoney

3rd Gary McKelvey – Ballymoney

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2007 – Hollywood

1st Dave Warner – Ballymoney

2nd Gary McKelvey – Ballymoney

3rd Neville Bamford – Maghera

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2008 – Holywood

1st Francis Kirby – Ballymoney

2nd Gary McKelvey – Ballymoney

3rd Brian McMullan-Ballmoney

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2009 - Castlederg, Co Tyrone

1st Dave Warner - Ballymoney

2nd Bertie Clarke - Maghera

3rd Jonathan Kelly - Carnmoney

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2010 -

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Republic of Ireland’s Strongest Man for the King Fionn Trophy

 

2001 – New Ross

1st Andrew Sheehan - Cork

2nd Ray O’Dwyer – Carrick-on-Suir

3rd  Martin Keogh - Wexford

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2002 – New Ross

1st Kevin Murray – Borrisleigh

2nd Paul Roberts – New Ross

3rd Pat McNamara – Thurles

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2003 – Thurles

1st Ray O’Dwyer – Carrick-on-Suir

2nd Kevin Murray – Borrisleigh

3rd Pat McNamara – Thurles

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2004 – Thurles

1st Paul Roberts – New Ross

2nd Carl Waitoa – Waterford

3rd Jason Reilly-Maynooth

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2005 – Thurles

1st Carl Waitoa – Waterford

2nd Paul Roberts – New Ross

3rd Chris Bowe – Waterford

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2006 – Carrick-on-Suir

1st Jason Reilly – Dublin

2nd Pat McNamara-Thurles

3rd Daniel Troy-Thurles

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2007 – Drogheha

1st Jason Reilly – Dublin

2nd Pat McNamara - Thurles

3rd Daniel Troy - Thurles

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2008 – Carrick-on-Suir

1st Jason Reilly – Dublin

2nd Daniel Gannon – New Ross

3rd Ross Tweedy – New Ross

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2009 - Portlaoise

1st James Fennelly - Co Kilkenny

2nd Daniel Gannon - Co Wexford

3rd Eoin Shanahan - Co Tipperary

Refereed by: Glenn Ross (NI)

 

 

 

UK Strongest Man – The Ultimate Strength Challenge

 

2004 – Carrickfergus

 

1st – Glenn Ross – Ireland

2nd – Brian Irwin – Ireland

3rd – Carl Waitoa-Ireland

 

Refereed by Gary Taylor (WAL)

 

2005 – Belfast

 

1st Terry Hollands – England

2nd Mark Lawson – England

3rd Simon Morton – England

 

Refereed by Gary Taylor (WAL)

 

2006 – Belfast

 

1st Glenn Ross – Ireland

2nd Terry Holland – England

3rd Jimmy Marku – England

 

Refereed by Gary Taylor (WAL)

 

2007 – Belfast

 

1st Glenn Ross – Ireland

2nd Jimmy Marku – England

3rd Simon Flint – England

 

Refereed by Gary Taylor (WAL)

 

2008 – Belfast

 

1st Glenn Ross – Ireland

2nd Dave Warner – Ireland

3rd Jimmy Marku – England

 

Refereed by Gary Taylor (WAL)

 

2009 - Belfast

1st Jimmy Marku - England

2nd Glenn Ross - Ireland

3rd Mark Westaby - England

 

Refereed by Svend Karlsen (NOR)

 

2010 -

 

Novice Ireland Strongest Man for the Novice Finn McCool Trophy

 

2004 – New Ross, Co Wexford

 

1st – Tony Watson – Thurles

2nd – Gary McKelvey – Ballymoney

3rd – Chris Bowe – Waterford

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2005 – New Ross, Co Wexford

 

1st – Alex McConnell – Coleraine

2nd – Chris Bowe – Waterford

3rd – Pat McNamara – Thurles

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2006 – Bangor, Co Down

 

1st – Nigel Troy – Thurles

2nd – Daniel Troy – Thurles

3rd – Bertie Clarke – Maghera

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2007 – Antrim, Co Antrim

 

1st – Neville Bamford – Coleraine

2nd – James Fennelly – Kilkenny

3rd – Jonathan Kelly – Carnmoney

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2008 – Castlederg, Co Tyrone

 

1st – Jonathan Kelly – Carnmoney

2nd – Brian McMullan – Coleraine

3rd - Leslie Steele – Limavady

 

Refereed by Glenn Ross (NI)

 

2009 - Bangor

1st Peter Dunlop - Co Antrim

2nd Bertie Clarke - Co L/Derry

3rd Ross Tweedy - Co Wexford

Refereedy by Glenn Ross (NI)

 

2010 - Castletownbere, Co Cork

1st - Pete McCallan - Co Tyrone

2nd - Kevin Fogarty - Co Laoise

3rd - Daniel Trpy - Co Tipperary

Refereed by Jason Reilly (IRE)

 

back